کفسابی سنگسابی|کفسابی کفشویی تخصصی نماشویی و پیچ رولپلاک کفسابی و سنگسابی

صیقل زنی چیست و چه اصولی دارد

نوشته شده توسط: مدیر سایت | بازدید: 1,666 | منتشر شده در تاریخ: پنجشنبه 1398/09/28

صیقل زنی چیست و چه اصولی دارد

صیقل زنی چیست و چه اصولی دارد

آیا دوست دارید کفپوش اتاق یا ساختمان تان تمیز باشد و دوباره بدرخشد؟
صیقل زدن کفپوش کمک می کند تا خراش ها و ساییدگی ها از بین برود و دوباره بتوانید درخشش سابق را ایجاد کنید. بهتر است برای صیقل زدن برنامه مرتبی داشته باشید تا بطور مناسبی از کفپوش ها نگهداری شود.
اکنون باید بدانیم که صیقل زنی چیست و چه اصولی دارد.

صیقل زدن چیست؟

صیقل زدن به معنای تمیزکردن شدید کفپوش است. در این روش لایه ای از روی کفپوش برداشته می شود تا کفپوش براقی و درخشش اولیه خود را بدست اورد.
شما می توانید کفپوش های مختلف از جمله وینیل ، بتون ، چوب ، کاشی و لمینت را با لوازم مناسب و مخصوص هرکدام صیقل بزنید.
دو نوع صیقل زنی وجود دارد:

 • صیقل با اسپری یا همان صیقل خیس:
 • در صیقل خیس برای رفع الودگی و ایجاد درخشش از مایع مخصوص استفاده می شود. در این روش برای از بین بردن خراش ها، صاف کردن سطح و ایجاد درخشش از تکنیک های کفسابی و دستگاه های صیقل زنی با پد مخصوص استفاده می شود. صیقل خیس روش معمول صیقل زنی است که از دستگاه های صیقل زنی که تا 1000 دور بر دقیقه نیز می روند استفاده می کند.تنها ایراد این روش این است که مایع میتواند موجب درخشش سطح شود و باعث گمراهی صیقل زننده شود.

 • صیقل خشک
 • صیقل خشک از دستگاه هایی استفاده می کند که بالاتر از 1000 دور بر دقیقه کار می کنند. چرخش های مکانیکی دستگاه های دور بالا، برای ایجاد درخشش و از بین بردن لکه ها کافی هستند. این روش معمولا مخصوص خدمات دهندگان متخصص در صیقل زنی است زیرا انها می دانند چگونه دستگاه های صیقل زنی را کنترل کنند. اگر می خواهید یک دوره اموزشی برای تیم سرایداری خود بگذارید به شما دوره صیقل زنی خشک را پیشنهاد می کنیم.

چگونه زمان بندی برنامه صیقل زنی را ایجاد کنیم؟

برای کفپوش های تجاری که رفت و امد زیادی روی انها می شود بهتر است بطور ماهانه صیقل زنی را انجام دهید. با این زمان بندی ، کفپوش همواره تمیز و براق بنظر می رسد و باعث رضایت کارکنان و مشتریان می شود. هر چه بیشتر کفپوش را صیقل بزنید ، تمیزتر و براق تر بنظر می رسد.

علاوه براین ، صیقل زنی باعث می شود عمرکفپوش افزایش یابد. صیقل زنی مداوم ، الودگی ها و خراش های انباشته شده ای که در طول زمان کفپوش را از بین می برند را تمیز می کند. با افزایش طول عمر کفپوش، در طول زمان در هزینه ها نیز صرفه جویی چشمگیری می شود.
در جاهایی که عبور و مرور کم است می توانید هر 2 تا 3 ماه صیقل بزنید.
حتما سعی کنید از برنامه منظمی برای صیقل زنی پیروی کنید تا مطمئن باشید همیشه به درستی از کفپوش ها نگهداری می شود.

چگونه نوع دستگاه صیقل زنی را انتخاب کنیم؟

تجهیزات مورد نیاز برای صیقل زنی 3 چیز هستند: دستگاه ، پد و مایع
ابتدا باید دستگاه ای را انتخاب کنید که با کفپوش،بودجه و فضای شما مناسب باشد. برای فضاهای کوچکتر از دستگاه های دستی استفاده کنید. برای فضاهای تجاری و مکان های پررفت وامد باید از دستگاه های سخت کار استفاده کنید تا نگهداری ان اسان نیز باشد. دلایل بسیاری وجود دارد که موجب می شود افراد از دستگاه های سه فاز استفاده کنند. هزینه کمتر و کیفیت بالاتری که در کار نهایی به وجود می آید ، مدت زمان کمتری که برای انجام عملیات صیقل زنی در نظر گرفته می شود، میزان کار کمتر و در نهایت رضایت بالای مشتریان و کارفرما از جمله دلایلی هستند که موجب می شود استفاده از دستگاه های سه فاز نسبت به دستگاه های تک فاز ارجحیت داشته باشند.

سپس باید پد مناسب را براساس نوع دستگاه و سرعت ان انتخاب کنید. حتما به بافت فیبری و ساختار پد توجه کنید. می توانید از فروشگاه های مخصوص پد و اسپری مناسب را تهی کنید. انتخاب پد نامناسب می تواند به کفپوش صدمه بزند. پد نامناسب بیش از حد پرداخت کفپوش را برمی دارد و روی ان ایجاد گرد و غبار می کند. پد ممکن است اشباع شود که باعث فرسودگی زودتر و در نتیجه ایجاد هزینه می شود. علاوه براین ها ، یک پد نامناسب ایجاد خش می کند که جلوه زیبایی به کفپوش نمی دهد.

چگونه زمین را صیقل بزنیم؟

 • منطقه را اماده کنید:
 • قبل از شروع کار ، دور زمین نوار بکشید تا برای کسی خطر لیزخوردن ایجاد نشود. همچنین این کار را بکنید تا کسی روی نقاط تمیز رفت و امد نکند. ضمنا موانع سرراه را جابجا کنید زیرا دستگاه های صیقل زنی سریع هستند و اگر به لوازم و مبلمان برخورد کنند مشکل ایجاد می کنند.

 • کفپوش را تمیز کنید
 • حتما چند ساعت قبل از صیقل زنی زمین را تمیز کنید تا الودگی ها از ان پاک شود. اگر ذراتی باقی بمانند،در پرداخت نهایی به زمین میچسبند. این مسئله در طول زمان باعث می شود کفپوش خاکستری یا زرد بنظر برسد که برای رفع ان باید لایه برداری کرد.
  کفپوش را بسابید و بعد از ان با اب گرم و تمیز بشویید.این کار را چند ساعت قبل از صیقل زنی انجام دهید تا زمان کافی برای خشک شدن کامل باشد.
  بلافاصله قبل از صیقل زنی نیز باید سریعا کفپوش را از الودگی و خاک باقیمانده پاک کنید.

 • مایع را اسپری کنید
 • اگر از روش صیقل زنی خیس استفاده می کنید باید مایع را اسپری کنید. بعضی افراد از زمین شوی برای پخش کردن مایع استفاده می کنند اما بهتر است از وسایل مخصوص اینکار استفاده شود. دراینحالت مطمئن می شوید که مایع بطور یکسان پخش شده است.
  نباید مایع را مستقیما روی کفپوش بریزید زیرا موجب انباشتگی و صدمه به کفپوش می شود. از یک اسپری استفاده کنید تا غباری از مایع بوجود اورد که روی سطح بنشیند. بهتر است این کار را بصورت رفت وبرگشتی در محدوده های 60 در 15 سانتی انجام دهید. اولین مرحله از اسپری برای تمیزکردن سطح است اما پس از صیقل زنی ، می توانید این کار را برای ایجاد درخشش ، دوباره انجام دهید.

 • صیقل زنی کنید
 • دستگاه را در محدوده های 90 در 90 سانت بکار بگیرید. در هنگام صیقل زنی دستگاه را بصورت اونگی از چپ به راست و بالعکس حرکت دهید. اگر دسته را به پایین بکشید دستگاه به چپ و اگر بالا بکشید به راست حرکت می کند. برای کنترل بیشتر، سیم را روی شانه تان بیندازید . برای راحتی بیشتر بدن را عمود بر دستگاه قرار دهید. بهتر است برای اینکه روی مناطق تازه خیس خورده نروید به عقب حرکت کنید.
  اگر ساییدگی روی سطح وجود دارد، دستگاه را کمی بیشتر روی ان منطقه نگه دارید. ممکن است مجبور شوید لکه های سخت را بعدا دستی تمیز کنید.
  برای اینکه کار ساب زنی به صورت صحیحی انجام شود باید حرکت دستگاه به حالت زیگزاگی باشد و از ضلعی به ضلع دیگر برود.

  هر بار که دستگاه رفت و برگشت دارد می تواند مسیر جدید را با مسیر قبلی یکدست کرده و همپوشانی نماید.
  در صورتی که دستگاه در یک نقطه ثابت بماند موجب می شود تا بر روی سطح چاله ایجاد شود و این مساله در کیفیت کار تاثیر منفی خواهد داشت و موجب می شود کار جذابیت خود را از دست بدهد.
  همیشه در صیقل زنی از پدهای تمیز استفاده کنید. موقع صیقل زنی ، هر ازگاهی پد را بررسی کنید که با الودگی ها یا مایع صیقل زنی کثیف نشده باشد وگرنه زمین را بخوبی تمیز نخواهد کرد. اگر میبینید که پدها زود اشباع می شوند احتمالا از مایع بیش از حد استفاده کرده اید. اگر پد اشباع شده تمیزش کنید یا عوضش کنید.

 • صیقل زنی خشک انجام دهید
 • بعد از اینکه دو یه سه بار صیقل زنی خیس انجام دادید برای پاک کردن مایع اضافی و ایجاد سطح درخشان و نه غبارالود، صیقل زنی خشک انجام دهید.
  به روش صیقل زنی خیس و البته بدون مایع، دستگاه را بصورت اونگی و رفت و برگشتی حرکت دهید. روی لکه های سخت بیشتر بایستید. همچنین برای صیقل زنی به اندازه کافی زمان اختصاص دهید و دستگاه را سریع حرکت ندهید.

 • پرداخت کنید
 • صیقل زنی سطح را درخشان و لیز می کند. بنابراین ممکن است بخواهید سطح را پرداخت کنید تا لیز نباشد. لازم نیست هربار بعد از صیقل زنی پرداخت کنید ، بلکه اگر اینکار را هر سه الی چهار ماه انجام دهید کافیست تا سطحی جذاب و امن داشته باشید.

 • تمام لوازم را تمیز کنید
 • بعد از پایان کار باید تمام لوازم را تمیز کنید، از جمله: دستگاه ها،پدها،زمین شوی ها،سطل ها و اسپری ها.
  اینکار باید انجام شود تا در استفاده بعدی باکتری ها روی لوازم وجود نداشته باشند.

اکنون که با اصول صیقل زنی اشنا شدید، یاداوری می کنیم که صیقل زنی ماهیانه در ساختمان ها باعث ایجاد درخشندگی و رضایت شده که برروی کسب و کار شما تاثیر بسزایی دارد.

برچسب های این مقاله

صیقل زنی اصول صیقل زنی

این مقاله را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید

جهت مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات پیرامون کفسابی و نماشویی
از 8:30 الی 11:30 شب
با شماره 28422818 - 021
تماس حاصل فرمایید